Off Heryerde Starbucks Açılıyor biri artık dur desin ...

Off heryerde Starbucks açılıyor acıbadem, kozyatağı, cadde bostan (4 tane var hemde) vs... rahat koltuklar güzel kahve kaliteli hizmet (bir kaç ufak çocuk) süperrr !!!

HAYIRRR !!! (Kalite Standartları = Maksimum Kalite + Minimum Maliyet yani 6 Ytl Bir kahve içmek kaliteli biz hizmet almak değildir.)

Biri dur desin artık, Kaliteli, rahat ve daha ucuz neden biz yapamıyoruz bir düşünelim.

Türkiye’de büyük holdingler var genelde bu şirketlerin arkasında da onlar yer alıyor, peki neden kendileri marka oluşturmak yerine başka markaları tercih ediyorlar hiç düşündünüz mü ?

Cevap basit, kısa vadede para kazanmak. Ama yabancı yatırımcılar uzun vadede para kazanmayı düşünüyorlar bu yüzden de markalaşıyorlar. Bizler ise kısa vadede para kazanacağız diye sürekli yabancı markalara yönelmekteyiz. Tamam bunun geçerli bir nedeni var bizler zamanında çoğu şeyi kaliteli yapmadık ve o yüzden bu hale geldik, peki bunu kim değiştirecek ?

Starbucks yerine Türkçe isimli bir yer açsak ?, aynı kalitede, aynı rahatlıkta güzel Türk kahveleri üretsek, ve daha ucuza satsak, sizce biz yani gençlik oraya gitmeyi tercih eder mi ?

Hayır bence etmez.

Ama Holdingler bu işi ciddiye alıp, 2-3 sene para kazanmamayı düşünüp marka olma yolunda ilerler ve Türk markası yaratırlarsa 3 sene sonra neden Kuru Kahveci Mehmet efendide çikolatalı kahvemizi yudumlamayalım. Yoksa ben size söyleyeyim yakında Bakkal Ahmet efendi yerine ekmek ve yumurtanızı da starbucksdan alacaksınız!

Birinin bu gerçeği Türk Şirket Yöneticilerine anlatması gerek!

Neyse, ben bugün son defa gittim starbucks’a!